روش‌های تأمین بهداشت روان فردی

نوع مقاله : علمی ترویجی

نویسنده

1. فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث دانشگاه علوم اسلامی رضوی (نویسنده‌ی مسؤول)

چکیده

یکی از دغدغه­های مهم و همیشگی بشر، سلامت روانی است. انسان همواره به دنبال راه­کارها و روش­هایی برای درمان بیماری­های روانی ـ اخلاقی و تأمین بهداشت روانی بوده است.
این نوشتار بر آن است تا راه­کارها و روش­های تأمین بهداشت روانِ فردی را در نظامی منسجم و کاربردی و با ارائه­ی طرحی تازه، با توجه به آموزه­های اسلامی بررسی کند. از این رو نگارنده، پس از مفهوم­شناسی و تبیین
بیماری­های روانی ـ اخلاقیِ فردی، ابتدا روش­های تأمین بهداشت روانی ـ اخلاقیِ فردی را با دو محور درمان عمومی و درمان اختصاصی آغاز کرده و ذیل هر محور راه­کارهای پیش­گیرانه و درمانی را در سه سطح پیش­گیری­های اولیه، ثانویه و ثالثیه یا مقابله، در دوره­های مختلف زندگی قبل از تولد، کودکی، نوجوانی و جوانی، میانسالی و کهنسالی و نیز فراسنی، براساس آیات و روایات بررسی می­کند تا در نهایت نظامی غنی از روانشناسی اسلامی و اخلاقِ کاربردی اسلام را ارائه دهد.
لازم به ذکر است به دلیل گستردگی و غنای روانشناسی اسلامی و اختصار این مقاله، نگارنده ناچار است تنها درآمدی کلی و طرح گونه و همراه با ذکر مثال­هایی از آیات و روایات ارائه دهد و نوآوری این مقاله در چینش و تقسیم­بندی و نیز برخی گزاره­های تازه از آیات و روایات در روانشناسی اسلامی می­باشد.

کلیدواژه‌ها